کتاب راهنمای تحلیل کسب و کار

کتاب راهنمای تحلیل کسب و کار- ترجمه کتاب BABOK

دو رفرنس اصلی تحلیل کسب و کار

 

در دنیا دو رفرنس اصلی در حوزه تحلیل کسب و کار وجود دارد. رفرنس اول BABOK است که توسط موسسه IIBA تهیه شده است و هم اکنون نسخه سوم آن قابل دانلود است.

رفرنس دوم The PMI Guide to Business Analysis  است که توسط موسسه PMI تهیه و منتشر گردیده است.

بحث در مورد اینکه کدام یک از این دو رفرنس بهتر هستند، بماند برای بعد ولی استاندارد BABOK در حوزه تحلیل کسب و کار نسبت به استاندارد PMI در کشور ما شناخته شده تر بوده و از مقبولیت بیشتری برخوردار است.

در همین راستا و با توجه به اینکه هیچ یک از این دو استاندارد در کشور ترجمه نشده بودند، تصمیم گرفتیم استاندارد BABOK را جهت بهره برداری علاقه مندان ترجمه کنیم.

 

سه نفر حدود یکسال زمان گذاشتیم تا ترجمه تحت الفضی نکرده باشیم و بنا بر نظر خوانندگان محترم، ترجمه از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

این راهنما برای کسانی که به فعالیت‌های تحلیل کسب و کار می‌پردازند، صرف نظر از عنوان شغلی یا درصد زمان صرف‌شده برای انجام تحلیل کسب و کار، در نظر گرفته شده است. این راهنما همچنین برای کسانی که با افرادی کار می‌کنند که به فعالیت تحلیل کسب و کار مشغول هستند، برای مثال کسانی که به انجام فعالیت‌های مدیریت پرتفوی، برنامه یا پروژه می‌پردازند، در نظر گرفته شده است. این راهنما می‌تواند توسط سازمان‌ها و تیم‌های پروژه برای درک آنچه که شیوه خوب تحلیل کسب و کار را تشکیل می‌دهد و به عنوان چارچوبی که برای ارائه زبان و ساختار مشترک در خصوص تحلیل کسب و کار عمل می‌کند، مورد استفاده قرار بگیرد.

 

شش حوزه دانشی موجود در استاندارد BABOK عبارتند از:

  • حوزه‌ی برنامه‌ریزی و نظارت بر تحلیل کسب و کار
  • استخراج الزامات و همکاری
  • مدیریت چرخه عمر الزامات
  • تحلیل استراتژی
  • تحلیل الزامات و تعریف طراحی
  • ارزیابی راهکارها

 

هدف اصلی راهنمای BABOK مشخص نمودن تحلیل کسب و کار و ارائه رویه های معمول پذیرفته شده است. این کتاب راهنما به متخصصین کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم برای اجرای موثر فرآیند تحلیل کسب و کار را به درستی درک کنند و مورد بحث قرار دهند. همچنین راهنمای  BABOK® به افراد و گروه­هایی که با یکدیگر کار می کنند کمک می‌کند و تحلیلگران کسب و کار را از مهارت‌های و دانش­هایی که بایستی از کارکنان ماهر انتظار داشته باشند، اطلاع یابند.

 

مزایای شغل تحلیل کسب و کار

جرمی آشنبرنر، موسس سایت «راهنمای تحلیل کسب و ک (BA Guide) در مقاله ای ۷ دلیل مهم اشاره کرده است تا شما را متقاعد کند شغل تحلیلگر کسب و کار را جدی بگیرید و در این زمینه به مطالعه و یادگیری بپردازید. در ادامه برخی از مهم ترین دلایل را مرور خواهیم کرد.

 

  • تنوع بالا در شغل تحلیل کسب و کار

چیزی که من در مورد موقعیت شغلی تحلیلگر کسب و کار متوجه شدم این بود که شغل تحلیلگر کسب و کار می‌تواند از یک شرکت به شرکت دیگر کاملا متفاوت باشد. متوجه شدم که شغل تحلیل کسب و کار مرا همیشه با انگیزه، مشتاق و جسور نگه خواهد داشت.

 

  • بازار کار بسیار خوب در حوزه تحلیل کسب و کار

سازمان‌ها و کسب و کارهای زیادی سالانه بودجه قابل‌ توجهی را به تجزیه و تحلیل کسب و کار اختصاص می‌دهند. بر همین اساس انتظار می‌رود که بازار کار تحلیل کسب و کار ظرف ۱۰ سال آینده ۱۹ درصد رشد داشته باشد.

با این سرعت رشد، شرکت‌ها و سازمان‌ها در سراسر جهان برای داشتن تحلیلگر کسب و کار با یکدیگر رقابت می‌کنند. اکنون بهترین زمان برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر کسب و کار است.

 

  • درآمد عالی شغل تحلیل کسب و کار

وقتی متوجه شدم میانگین درآمد سالانه یک تحلیلگر کسب و کار بالای ۷۸ هزار دلار است شوکه شدم اما وقتی که شنیدم تحلیلگران کسب وکار سالانه چند برابر این مبلغ برای سازمان‌ها و کسب و کارها کسب درآمد و ثروت می‌کنند و تا این اندازه برای آن‌ها پول ساز هستند دیگر برایم جای تعجب نداشت.

تحلیلگران کسب و کار با کارشان بودجه ای که برای آن‌ها هزینه می‌شود را جبران می‌کنند و باعث افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات و ارتقاء جایگاه سازمان و کسب و کار می‌شوند. بر این اساس جا دارد دستمزد تحلیلگران کسب و کار بیشتر از این‌ها باشد.

 

چگونه تحلیل کسب و کار را یاد بگیریم؟

برای یادگرفتن تحلیل کسب و کار اولین و مهم ترین گام مطالعه استاندارد پیکره دانش تحلیل کسب و کار  (BABOK)  است که توسط موسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار (IIBA) انتشار یافته است. این استاندارد به تشریح حوزه‌های دانشی و وظایفی می‌پردازد که یک تحلیلگر کسب و کار باید انجام دهد. همچنین این استاندارد به بیان ۵۰ تکنیک کاربردی و اجرایی برای انجام این وظایف پرداخته تا در نهایت یک چارچوب کاربردی و قابل اجرا در اختیار تحلیلگر کسب و کار قرار دهد.

 

گفتنی است استاندارد پیکره دانش تحلیل کسب و کار (BABOK) توسط آکادمی تحلیل کسب و کار ترجمه شده است.

 

گام بعد از خواندن استاندارد BABOK چیست؟

بعد از مطالعه استاندارد BABOK و سایر منابع مفید دیگر، گام بعدی شرکت در آزمون های بین المللی تحلیل کسب و کار می تواند باشد.

در حال حاضر موسسه IIBA سه نوع آزمون در زمینه تحلیل کسب و کار برگزار میکند که از این صفحه میتوانید در این خصوص اطلاعات تکمیلی کسب کنید.

یک نظر بگذارید