کتاب اصول و مبانی مدیریت فرایند

معرفی بهترین رفرنس مدیریت فرایند در دنیا

بنده بعنوان یک متخصص در حوزه مدیریت فرایند، تقریباً تمام کتاب های مطرح در زمینه مدیریت فرایند را مطالعه کرده ام و تا امروز 4 کتاب تالیف کرده ام و دو کتاب دیگر در شرف تالیف دارم. کمتر پیش آمده است که بخواهم کتابی را ترجمه کنم.

 

اعتقاد دارم تا یک مولف در یک حوزه تخصصی خود در مورد تالیفات اش تجربه عملیاتی نداشته باشد، به احتمال زیاد نه تنها بر دانش خواننده اضافه نخواهد کرد بلکه بیشتر آنها را سردرگم خواهد نمود.

 

بر همین اساس چند کتاب در حوزه مدیریت فرایند تالیف نموده ام نه ترجمه تا اینکه با کتاب اصول و مبانی مدیریت فرایند (Fundamentals of Business Process Management) آشنا شدم و آنرا مطالعه کردم.

 

در همان ابتدای مطالعه کاملاً حس کردم 4 نفری که این کتاب را تالیف کرده اند، قطعاً خود تجربه انجام چنین پروژه هایی را داشته اند. بعدها فیلم تدریس مولفین این کتاب را دیدم و بیشتر نسبت به این موضوع مطمئن شدم. 4 استاد دانشگاه با تجربه عملیاتی و کاربردی در زمینه مدیریت فرایند.

 

از سوی دیگر با توجه به اینکه تقریباً تمام کتاب های فارسی ترجمه شده در زمینه مدیریت فرایند را مطالعه کرده بودم، واقعاً درک مطالب بسیاری از آنها برای من که سالیان زیادی در این زمینه تجربه داشتم مشکل بود.

 

با وجود چنین خلاءی تصمیم گرفتم کتاب Fundamentals of Business Process Management را ترجمه کنم تا سایر علاقه مندان نیز بتوانند از این منبع با کیفیت استفاده کنند. البته در این مسیر همکارانم نیز مرا یاری کردند که از تمام آنها کمال تشکر را دارم.

 

با توجه به حجم نسبتاً زیاد کتاب، در فاز اول 4 فصل ابتدایی کتاب را ترجمه و چاپ کردیم. فصول بعدی کتاب در مراحل پایانی چاپ بوده و به زودی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

4 فصل ابتدایی این کتاب به ترتیب موضوعات زیر را پوشش میدهند:

  • فصل اول: توضیحاتی در مورد مدیریت فرایند کسب و کار. برخی از مهم ترین مطالب این فصل عبارتند از: ریشه و تاریخچه BPM، سازمان وظیفه‌ای، ظهور تفکر فرایندی، ظهور و سقوط BPR، چرخه عمر BPM
  • فصل دوم: شناسایی فرایندها. برخی از مهم ترین مطالب این فصل عبارتند از: تمرکز بر فرآیندهای کلیدی و طراحی معماری فرآیند.
  • فصل سوم: مدل­سازی اساسی فرایند. برخی از مهم ترین مطالب این فصل عبارتند از: گامهای اولیه BPMN، تصمیم گیری، انشعاب و ادغام، اقدام موازی، تصمیمات فراگیر، بازنگری، تکرار و…
  • فصل چهارم: مدلسازی پیشرفته فرایندها. برخی از مهم ترین مطالب این فصل عبارتند از: تجزیه فرآیند، استفاده مجدد از فرآیند، استفاده از استثناءها و…

 

تمرکز ۴ فصل اول که در این کتاب ارائه شده است بر روی شناسایی و مدلسازی فرایندها بر اساس استاندارد  BPMN  است.

 

نکته بسیار حائز اهمیت اینکه حدود ۲۰۰ تمرین و مثال در آن وجود داردکه با بررسی و انجام آنها نکات و المان های مربوط به استاندارد BPMN را برای خواننده جا افتاده و کاربردی سازی خواهد شد.

 

در مطالب بعدی چند نکته بسیار مهم و کلیدی برگرفته از کتاب اصول و مبانی مدیریت فرایند را با هم مرور خواهیم کرد.

 

پیشنهاد میکنم از این صفحه مقدمه این کتاب را مطالعه کنید.

یک نظر بگذارید